Respuesta :
Answer:
The mass percentage of CaCO3 in the sample is 70.4%
Explanation:
Step 1: Data given
mass of the sample = 0.450 g
volume of the 0.150 M HCl = 50.0 mL = 0.05L
The excess HCl is titrated by 9.35 mLof 0.125 M NaOH
Molar mass CaCO3 = 100.0869 g/mol
Step 2: The balanced equation
CaCO3(s)+2HCl(aq) → CaCl2(aq)+H2O(l)+CO2(g)
Step 3: Calculate moles of NaOH
Number of moles NaOH = molarity NaOH * Volume
Number of moles NaOH = 0.125 M * 0.00935 L
Number of moles of NaOH = 0.00116875 moles
Step 4: Calculate moles of HCl
For 1 mole of NaOH consumed, we need 1 mole of HCl to produce 1 mole of NaCl and 1 mole of H2O
For 0.00116875 moles of NaOH, we have 0.00116875 moles moles of HCl
in excess
Step 5: Calculate moles of HCl reacted with CaCO3
Number of moles = molarity HCl * Volume
Number of moles = 0.150 M *0.05L = 0.0075 moles
Moles of HCl reacted with CaCO3 = 0.0075 - 0.00116875 = 0.00633125 moles
Step 6: Calculate moles of CaCO3
For 2 moles of HCl consumed, we need 1 mole of CaCO3 to produce 1 mole of CaCl2 and 1 mole of H2O
For 0.00633125 moles of HCl, we have 0.00633125/2 = 0.003165625 moles
Step 7: Calculate mass of CaCO3
mass CaCO3 = number of moles of CaCO3 / molar mass of CaCO3
mass of CaCO3 = 0.003165625 moles * 100.0869 g/mol = 0.317 grams
Step 8: Calculate the mass percentage of CaCO3
(0.317 grams / 0.450 grams) * 100 % = 70.4 %
The mass percentage of CaCO3 in the sample is 70.4%