A solution contains 50.0g of heptane (C7H16)and 50.0g of octane (C8H18) at 25 degrees C.The vapor pressures of pure heptane and pure octane at 25 degrees Care 45.8 torr and 10.9 torr. Assuming ideal behavior, calculateeach of the following:_______a) The vapor pressure of each of the solution components in themixtureb) The total pressure above the solutionc) The composition of the vapor in mass percentd) Why is the composition of the vapor different from thecomposition of the solution?

Respuesta :

Answer:

a)Pheptane = 24.3 torr          

Poctane = 5.12 torr    

b)Ptotal vapor = 29.42 torr

c)  81 % heptane

    19 % octane

d) See explanation below

Explanation:

The partial pressure is given by Raoult´s law as:

Pa = Xa Pºa where Pa = partial pressure of component A

                               Xa = mole fraction of A

                               Pºa = vapor pressure of pure A

For a binary solution what we have to do is compute the partial  vapor pressure of each component and then add them together to get total vapor pressure.

In order to calculate the composition of the vapor  in part b), we will first calculate the mole fraction of each component in the vapor which is given by the relationship:

          Xa = Pa/Pt where Xa = mol fraction of  in the vapor

                                       Pa = partial pressure of A as calculated above

                                        Pt = total vapor pressure

Once we have mole fractions we can calculate the masses of the components for part c)    

a)                  

 MW heptane = 100.21 g/mol

 MW octane = 114.23 g/mol

mol heptane = 50.0 g / 100.21 g/mol = 0.50 mol

mol octane = 50.0 g/ 114.23 g/mol = 0.44 mol

mol total = 0.94 ⇒ Xa= 0.50/0.94 = 0.53 and

                             Xb= 0.44/0.94 = 0.47

Pheptane = 0.53 x 45.8 torr = 24.3 torr

Poctane = 0.47 x 10.9 torr = 5.12 torr

b) Ptotal = 24.3 torr +5.12 torr = 29.42 torr

c) We will call Y the mole fraction in the vapor to differentiate it from the mole fraction in solution

Y heptane (in the vapor) = 24.3 torr/ 29.42 torr = 0.83

Y octane (in the vapor) = 5.12 torr/ 29.42 torr = 0.17

d) To solve this part   we will assume that since the molecular weights are similar then having a mole fraction for heptane of 0.82, we could say that for every mole of mixture we have 0.82 mol heptane and 0.17 mol octane  and then we can calculate the masses:

0.82 mol x 100.21  g/mol = 82.2 g

0.17 mol x 114.23 g/mol =  19.4 g

total mass = 101.6

% heptane = 82.2 g/101.6g x 100 = 81 %

% octane = 19 %

There is another way to do this more exactly by calculating the average molecular weight of the mixture:

average MW = 0.83 (100.21 g/mol)  + 0.17 ( 114.23 g/mol ) = 102. 6 g/mol

and then  having a mol fraction of 0.83  means in 1 mol of mixture we have 0.83 mol heptane and 0.17 mol octane then the masses are:

mass heptane = 0.83 x 100.21 g/mol = 83.2 g

mass octane = 0.17 x  114.23 g/mol = 19.4 g

mass of mixture = 1 mol x MW mixture = 1 mol x 102.6 g/mol 102.6 g

% heptane = (83.2 g/ 102.6 g ) x 100 g = 81 %

% octane = 100 - 81 = 19 %

d)The composition of the vapor is different from the composition of the solution because the vapor is going to be richer in the more volatile compound in the solution which in this case is heptane ( 45.8  vs 10.9 torr).

The vapor will contain more of the volatile substance than the solution.

What is vapor pressure?

This is the pressure exerted on the container when a substance is converted to vapor phase.

Molar mass of heptane= 100.21 g/mol

Molar mass of octane= 114.23 g/mol

Number of moles of heptane = 50.0 g / 100.21 g/mol = 0.50 mol

Number of moles of octane= 50.0 g/ 114.23 g/mol = 0.44 mol

Total number of moles = 0.94

Let the mole fraction of heptane be Xa

Xa= 0.50/0.94 = 0.53

Let the mole fraction of octane be Xb

 Xb= 0.44/0.94 = 0.47

Partial pressure of heptane = 0.53 x 45.8 torr = 24.3 torr

Partial pressure of octane= 0.47 x 10.9 torr = 5.12 torr

b)Total pressure of the mixture = 24.3 torr +5.12 torr = 29.42 torr

c)Let the mole fraction of the vapor be Y

Y (heptane) = 24.3 torr/ 29.42 torr = 0.83

Y (octane) = 5.12 torr/ 29.42 torr = 0.17

d)

Mass of heptane =0.82 mol x 100.21  g/mol = 82.2 g

Mass of octane =0.17 mol x 114.23 g/mol =  19.4 g

Total mass present = 101.6

Percentage of  heptane = 82.2 g/101.6g x 100 = 81 %

Percentage of octane = (100 - 81 %) = 19 %

d)The vapor will contain more of the volatile substance than the solution.

Learn more about vapor pressure: https://brainly.com/question/17960050