Respuesta :
Answer:
The answer to your question is CH₄
Explanation:
Process
1.- Write the possible chemical reaction
CxHy + O₂ ⇒ CO₂ + H₂O
2.- Calculate the amount of carbon in the reaction
Molecular mass of CO₂ = 12 + 32 = 44 g
44 g of CO₂ ------------------- 12 g of carbon
93.5 g of CO₂ ---------------- x
x = (93.5 x 12) / 44
x = 25.5 g of carbon
3.- Calculate the mass of hydrogen in the sample
Molecular mass of water = 2 + 16 = 18 g
18 g of water ------------- 2 g of hydrogen
76.5 g of water -------- x g of hydrogen
x = (76.5 x 2) / 18
x = 8.5 g of hydrogen
4.- Calculate the moles of carbon and hydrogen in the sample
12g of carbon ------------- 1 mol
25.5g of carbon ---------- x
x = (25.5 x 1) / 12
x = 2.12 moles of carbon
1 g of hydrogen ----------- 1 mol
8.5 g of hydrogen -------- x
x = (8.5 x 1) / 1
x = 8.5 moles of hydrogen
5.- Divide both number of moles by the lowest number
carbon = 2.12 / 2.12 = 1
hydrogen = 2.12 = 8,5 / 2.12 = 4
6.- Write the molecular formula
CH₄
Answer:
[tex]CH_4[/tex]
Explanation:
Given that:-
Mass of carbon dioxide obtained = 93.5 grams
Molar mass of carbon dioxide = 44.01 g/mol
Moles of [tex]CO_2[/tex] = 93.5 g /44.01 g/mol = 2.12451 moles
1 mole of carbon atoms are present in 1 mole of carbon dioxide. So,
Moles of C = 2.12451 moles
Molar mass of C atom = 12.0107 g/mol
Mass of C in molecule = 2.12451 x 12.0107 = 25.51685 g
Given that the compound is a hydrocarbon which only contains hydrogen and carbon. So,
Mass of H in the sample = Total mass - Mass of C
Mass of the sample = 34.0 g
Mass of H in sample = 34.0 - 25.51685 g = 8.48315 g
Molar mass of H = 1.0078 g/mol
Moles of H = 8.48315 / 1.0078 = 8.41749 moles
Taking the simplest ratio for H and C as:
8.41749 : 2.12451 = 4 : 1
The possible molecular formula of the hydrocarbon formula is = [tex]CH_4[/tex]