Respuesta :
Answer:
1.Consumption ratios for the four drivers in relation to both the cards will be consumption for a particular card/total consumption for both the cards which will be as follows :-
Scented cards Regular cards Inspection hours 100/190=0.53 90/190=0.47 Set up hours 90/120=0.75 30/120=0.25 Machine hours 170/800=0.21 630/800=0.79 Number of moves 210/265=0.79 55/265=0.21
2 .There has been diversification of different activities or drivers among both the products, thus increasing significance of activity Based distribution of overheads. Since if we use blanket rate for allocation of overhead on the basis of machine hours, it will certainly leads to a distorted view as machine hours are significantly higher in case of regular cards whereas consumption of other resources is comparatively lower for it. This, in such a situation its significance certainly gets increased.
3. Activity rates which could be used to assign cost to each product will be calculated as Total cost for the driver/number of units of that driver. It is calculated in the table as follows :-
(A) ( B ) number of units (C=A=B) cost per unit Driver/activity total (hours) of (hour) of cost driver/activity driver/activity
Total cost for the driver/number of units of that driver. It is calculated in the table as follows :-
Driver/activity (A) total cost ( B ) number of units (hours) of driver/activity (C=A=B) cost per unit (hour) of driver/activity Inspecting products 4930 190 (100+90) 25.95 Setting up equipment 4700 120 (90+30) 39.17 Machining 6500 800 (170+630) 8.13 Moving material 1370 265 (210+55) 5.17
4 . We have total inspection cost as 4930 And activity rate for inspecting product is $20per inspecting hour This total inspecting hours will be = 4930/20=246.5 hours Thus total inspection hours would be 246.5.
Answer: (1) scented card inspection hours 0.53, set up hours 0.75, machine hour 0.21, Number of moves 0.76, Regular cards inspection hours 0.47, set up hours 0.25, machine hours 0.79, Number of moves 0.24 (2) Activity based costing is based on the kind of cost which made it easier to trace cost to each product. (3) inspecting product $26, set up equipment $39.20, machining $8.13, moving materials $5.10, (4) hours of inspection expected 247 hours
Explanation:
(1) To calculate the consumption ratio, we use the formula
Consumption ratio = Amount of activity driver per product / Total driver quantity
Total driver quantity
Inspection hours = 100 + 90 = 190
Set up hours = 90 + 30 = 120
Machine hours = 170 + 630 = 275
Scented cards
Inspection hours = 100/190
= 0.53
Set up hours = 90/ 120
=0.75
Machine hours = 170/800
= 0.21
Number of moves = 210/275
=0.76
Regular cards
Inspection hours = 90/190
=0.47
Set up hours = 30/ 120
= 0.25
Machine hours = 630/800
= 0.79
Number of moves = 65/275
= 0.24
(2) in ABC, cost pool is based on the kind of cost. In ABC, it is easier to trace cost to each products.The ABC also indicates the resources used in the production of the products which had not been properly used in the course of producing the product. Since cards receive 21% and 79% of overhead and also 53% of the non machine related overhead. It will have effect on the keep or drop and cost volume profit.
(3) To calculate the activity rates we use the formula
Activity rates = Cost pool total / Cost driver
Inspection product = 4930 / 190
= 25.9
$26 approximately
Setting up equipment = 4700/120
= 39.16
$39.20 Approximately
Machining = 6500/800
= 8.125
=$8.13 Approximately
Moving materials = 1,370/275
= 4.98
= $5.10pproximately
To calculate the hours of inspection expected for the coming years
Hours of inspection = Cost pool total / Amount per inspection hour
= 4930/ 20
= 246.5
247 hours Approximately