For each of the following cases determine the ending balance in the inventory account. (Hint: First, determine the total cost of inventory available for sale. Next, subtract the cost of the inventory sold to arrive at the ending balance.)

a. Jill’s Dress Shop had a beginning balance in its inventory account of $40,000. During the accounting period Jill’s purchased $75,000 of inventory, returned $5,000 of inventory, and obtained $750 of purchases discounts. Jill’s incurred $1,000 of transportation-in cost and $600 of transportation-out cost. Salaries of sales personnel amounted to $31,000. Administrative expenses amounted to $35,600. Cost of goods sold amounted to $82,300.

b. Ken’s Bait Shop had a beginning balance in its inventory account of $8,000. During the accounting period Ken’s purchased $36,900 of inventory, obtained $1,200 of purchases allowances, and received $360 of purchases discounts. Sales discounts amounted to $640. Ken’s incurred $900 of transportation-in cost and $260 of transportation-out cost. Selling and administrative cost amounted to $12,300. Cost of goods sold amounted to $33,900.

a&b. cost of goods avaliable for sale? Ending Inventory?

Respuesta :

Answer:

Explanation:

A. Jill’s Dress Shop

Beginning bal = $40,000

Purchases = $75,000

Returned goods= $5,000

Discount = $750

In cost transport = $1,000

To calculate cost of goods available for sale = $40,000 + $75,000 - $5000 - $750 + $1000 = $110,250

Ending inventory = cost of goods available for sale less cost of goods sold = $110,250 - $82,300= $27,950

b. Ken’s Bait Shop

Beginning bal = $8,000

Purchases = $36,900

Purchases allowance = $1,200

Discount = $360

In cost transport = $900

To calculate cost of goods available for sale = $8,000 + $36,900 - $1,200 - $360+ $900 = $44,240

Ending inventory = cost of goods available for sale less cost of goods sold = $44,240 - $33,900 = $10,340