Two blocks connected by a rope of negligible mass are being dragged by a force at a 22° angle above horizontal (see figure below). Suppose F = 89.0 N, m1 = 14.0 kg, m2 = 22.0 kg, and the coefficient of kinetic friction between each block and the surface is 0.128.

Respuesta :

W0lf93
If the blocks are resting on a horizontal surface and the F force is applied to one of them in an angle, then the effective force has to be x component of the force: Fx = F*cosa=89.9N*cos(22)=83.4N The normal force for each block will be the same as it weight, as long as they are over a horizontal surface. N1=P1=m1*g=14.0kg*10m/s^2=140N N2=P2=m2*g=22.0kg*10m/s^2=220N The friction force is: Ff=Mu*N Ff1=Mu1*N1=0.128*140N=17.9N Ff2=Mu2*N2=0.128*220N=28.2N So the system has a total mass of: m=m1+m2=14.0kg+22.0kg=36.0kg And a total effective force of: Fr=Fx-Ff1-Ff2=83.4N-17.9N-28.2N=37.3N So, using Newton’s Law: Fr=m*a a=Fr/m=37.3N/36.0kg=1.04m/s^2

Two questions are relevant to the problem posed:

(a) Determine the acceleration of the system. m/s2

(b) Determine the tension T in the rope

Solution:

1) Split the drag force of 89.0N into its vertical and horizontal components, Fy and Fx.

Fx = F × cos(22°) = 89.0 N × cos(22°) = 82.5 N

Fy = F × sin(22°) = 89.0 N × sin(22°) = 33.3 N

2) Calculate the normal forces.

i) m₁ = 14.0 kg ⇒ N₁ = 14.0 kg × 9.81 m/s² = 137.3 N

ii) m₂ = 22.0 kg ⇒ N₂ = 22.0 kg × 9.81 m/s² = 215.8 N

3) Calculate the friction forces

i) Ff₁ = μk × N₁ = 0.128 × 137.3 N = 17.6 N

ii) Ff₂ = μk × N₂ = 0.128 × 215.8 N = 27.6 N

3) Total mass of the system: m = m₁ + m₂ = 14.0 Kg + 22.0 Kg = 36.0 Kg

4) Horizontal net force:

Fr = Fx - Ff₁ - -Ff₂ = 82.5 N - 17.6 N - 27.6 N = 37.3

5) Acceleration:

Newton’s Law: F = m × a ⇒ a = F / m

a = 37.3 N / 36.0 kg = 1.04 m/s² ← acceleration

6) Tension force, T

Draw the forces around the object over which it is being applied the force of 89.0N, which is m₂.

T + Ff₂ = Fx ⇒ T = Fx - Ff₂

T = 82.5N - 27.6N = 54.9N ← tension in the rope