Answer: $786
Step-by-step explanation:
first hour = $50
Second hour = $60
Third hour = $72
Total amount after 24 hours :
4th hour = 72 + 1 4 = 86
5th = 86 + 16 = 102
6th = 102 + 18 = 120
7 = 120 + 20 = 140
8 = 140 + 22 = 162
9 = 162 + 24 = 186
10 = 186 + 26 = 212
11 = 212 + 28 = 240
12 = 240 + 30 = 270
13 = 270 + 32 = 302
14 = 302 + 34 = 336
15 = 336 + 36 = 372
16 = 372 + 38 = 410
17 = 410 + 40 = 450
18 = 450 + 42 = 492
19 = 492 + 44 = 536
20 = 536 + 46 = 582
21 = 582 + 48 = 630
22 = 630 + 50 = 680
23 = 680 + 52 = 732
24 = 732 + 54 = 786