Answer:
if $187 pays for one way, then he will have to do 13.667 lawns. If the airfare ($187) caters for both to and from his friend college, he will do 9.47 lawns
Step-by-step explanation:
Find Total expenses:
Food : $55*4 days = $220
Transport: $52*4 days = $208
Airfare (to and fro): $187*1 = $187
Airfare (one way only): $187*2 = $374
IF $187 airfare will pay to go and come back, He will spend:
220 + 208 + 187 = $615.
Therefore, find the remaining amount he has to work for by subtracting total savings from total expenses.
i.e, $615 - 189 = $426.
If each lawn is equal to $45, Then he will be required to lawn
Number of lawns required = total cash required divide by amount of each lawn.
i.e $426 /45 = 9.47 lawns.
IF $187 airfare caters for one way flight He will spend:
$187 * 2 = $374 (on airfare).
Thus total expenses:
Food+transport+airfare = total
220 + 208 + 374 = $802.
Hence, subtract the saving from the total to get the remaining amount.
$802 - $189 = $613
Total number of lawns = total amount need / amount per lawn
i.e $613 / #45 = 13.667 lawns.
Thanks