In the anaerobic fermentation of grain, the yeast Saccharomyces cerevisiae digests glucose from plants to form the products ethanol and propenoic acid by the following reactions: Reaction 1: C6H12O6  2 C2H5OH + 2 CO2 Reaction 2: C6H12O6  2 C2H3CO2H + 2 H2O In an open flow reactor 4000 kg of a 12% glucose-water solution flows in. During fermentation, 120 kg of carbon dioxide is produced together with 90 kg of unreacted glucose. What are the weight percents of ethyl alcohol and propenoic acid that exit the broth? Assume that none of the glucose is assimilated into the bacteria.

Respuesta :

Answer:

Explanation:

The first step in order to solve this particular question is to make sure that the two reactions given in the question is balanced. Therefore, we have;

Reaction 1: C6H12O6 -----------------------------> 2 C2H5OH + 2 CO2.

Reaction 2: C6H12O6 ------------------------------> 2 C2H3CO2H + 2 H2O.

Next, we determine the number of moles of water and that of glucose. Recall that we are given from the question that the open flow reactor =  4000 kg of a 12% glucose-water solution flows in that is to say the percentage for water is [100% - 12% = 88%]. Also, the molar mass of water = H₂O = 18 kg/kmol and that for glucose =180 kg/kmol.

Number of moles of water = (4000 kg × 88%) ÷ 18 = 195.6 kmol.

Number of moles of glucose= (4000kg × 12%) ÷ 180 = 2.67 kmol.

Next thing to do is to determine the number of moles in the unreacted glucose . Therefore, the 90 kg of unreacted glucose ÷ 180kg/kmol = 0.5  kmol.

So, we have that During fermentation, 120 kg of carbon dioxide is produced.  Thus, the number of kmol = 120kg÷ 44kg/mol = 2.73kmol.

For reaction 1, we have 2 moles of CO₂ that is to say the extent of the reaction = 2.73kmol / 2 moles of CO₂ = 1.365 kmol.

For reaction 2, we have 2 moles of CO₂ that is to say the extent of the reaction = 2.67kmol - 0.5  kmol - 1.365kmol = 0.805 kmol.

For both reaction, the kmol for outflow of glucose = 2.73 kmol.

Also, 2 × 0.805 + 1.365 × 0 = 1.61kmol.

Hence, 195.6 kmol + 1.61 =197.21 kmol.

The mass of ethanol = 46.1 kg/kmol × 2.73 kmol = 125.853 kg.

The weight percent of ethanol has been 29.72%, and the percent mass of propionic acid has been 47.79%.

The balanced chemical equations of the reactions have been:

[tex]\rm C_6H_1_2O_6\;\rightarrow\;2\;C_2H_5OH\;+\;2\;CO_2[/tex]

[tex]\rm C_6H_1_2O_6\;\rightarrow\;2\;C_2H_3CO_2H\;+\;2\;H_2O[/tex]

The solution has consisted of 12% glucose.

Water in the solution = 88%

The mass of the solution = 4000 kg.

The moles of glucose = 12% of 4000 kg

Moles of glucose = [tex]\rm \dfrac{12}{100}\;\times\;4000\;\times\;\dfrac{1}{180\;g/mol}[/tex]

Moles of glucose = 2.67 kmol.

Moles of water =  88 % of 4000 kg

Moles of water = [tex]\rm \dfrac{88}{100}\;\times\;4000\;\times\;\dfrac{1}{18\;g/mol}[/tex]

Moles of water = 195.6 kmol.

The unreacted glucose in the mixture = 90 kg

Moles of unreacted glucose:

Moles = [tex]\rm \dfrac{weight}{molecular\;weight}[/tex]

Moles of unreacted glucose = [tex]\rm \dfrac{90\;\times\;1000\;g}{180\;g/mol}[/tex]

Moles of unreacted glucose = 0.5 kmol

The mass of carbon dioxide produced = 120 kg.

Moles of carbon dioxide produced = [tex]\rm \dfrac{120\;\times\;1000\;g}{44\;g/mol}[/tex]

Moles of carbon dioxide produced = 2.73 kmol

Since 1 mole of glucose produces 2 moles of carbon dioxide.

2.73 kmol of carbon dioxide has been produced from 1.365 kmol of glucose.

The moles of ethanol produced by reaction 1 = 2 moles/ mole glucose.

The glucose present has been 2.67 kmol.

The ethanol produced = 5.34 kmol.

Moles of propionic acid produced = 5.34 kmol.

The mass of 5.34 kmol ethanol = Moles × molecular weight

The mass of ethanol produced = 5.34 × 1000 × 46.07g/mol

The mass of ethanol produced = 246.0138 kg.

The mass of propionic acid produced = 5.34  × 1000 × 74.08 g/mol

The mass of propionic acid produced = 395.5872 kg.

The mass of water produced = 5.34 × 1000 × 18 g/mol

The mass of water produced = 96.12 kg.

The remained glucose = 90 kg

The total mass in the reactor:

= Mass of glucose + water + propionic acid + ethanol

= 90 + 96.12 + 395.5872 + 246.0138 kg

= 827.721 kg.

  • % Mass of ethanol = [tex]\rm \dfrac{Mass\;of\;ethanol}{Total\;mass}\;\times\;100[/tex]

% Mass of ethanol = [tex]\rm \dfrac{246.0138}{827.721}\;\times\;100[/tex]

% Mass of ethanol = 29.72%

  • % Mass of Propionic acid = [tex]\rm \dfrac{Mass\;of\;propionic\;acid}{Total\;mass}\;\times\;100[/tex]

% Mass of Propionic acid = [tex]\rm \dfrac{395.5872}{827.721}\;\times\;100[/tex]

% Mass of Propionic acid = 47.79 %.

The weight percent of ethanol has been 29.72%, and the percent mass of propionic acid has been 47.79%.

For more information about weight percent, refer to the link:

https://brainly.com/question/18204076