Respuesta :
Present value of cash flow to equity is 674,383.47 and total present value of the property (mortgage (debt) and equity) is 1,753,806.58.
Give a brief account on Net Operating Income (NOI).
The profitability of real estate assets that produce income is evaluated using a formula known as net operating income (NOI). NOI is the total revenue from the asset less all running costs that are deemed to be absolutely required. The term "net operating income" (NOI) refers to a before-tax figure that leaves out loan principal and interest payments, capital expenses, depreciation, and amortization on a property's income and cash flow statement. The term "EBIT," which stands for "profits before interest and taxes," is used when this metric is applied to other industries.
To solve the question :
Particulars Formula Value ($)
Loan Payment-------------------NOI/DCR-----------------------150,000/1.20=125,000
PV of NOI----------------------PV (10% ÷ 12,240,-125,000/12)--------1,079,423.11
FV of NOI
for 5 years---------------------FV (10% ÷ 12,60,-125,000/12,0--------954,634.88
Projected NOI for 5 years :
Year NOI Loan Payment Cash flow to equity
(increasing at 3%) ($)
1. 150,000 125,000 150,000-125,000= 25,000
2. 150,000×1.03
= 154,500 125,000 154,500-125,000= 29,500
3. 154,500 ×1.03
= 159,135 125,000 159,135-125,000= 34,135
4 159,135 × 1.03
= 163,909.05 125,000 163,909.05-125,000 = 38,909.05
5 163,909.05 × 1.03
= 168,826.32 125,000 168,826.32-125,000 = 43,826.32
6 168,826.32 × 1.03
= 173,891.11 (Resale value) - -
Particulars Formula Value ($)
Cash flow Future value of
from resale (Resale- Loan balance) 173,891/0.09- 954,634.88 = 977,487.34
PV of cash flow to equity :
Year Cash flow PVF at 12percent PV of cash flow to equity
to equity ($) = 1 / (1.12) ^ n.
1 25,000 0.892857 25,000 × 0.892857 = 22,321.43
2 29,500 0.797194 29,500 × 0.797194 = 23,517.22
3 34,135 0.71178 34,135 × 0.71178 = 24,296.62
4 38,909.05 0.635518 38,909.05 × 0.635518 = 24,727.40
5 43,826.32
+ 977,487.34
= 1,021,313.66 0.567427 1,021,313.66 × 0.567427= 579,520.80
Total - - 674,383.47
Particulars Formula Value
Total Present Value PV of cash flow to equity 674,383.47
+ PV of loan + 1,079,423.11
= 1,753,806.58
Hence, 1,753,806.58 is the Total Present Value.
To know more about, NOI, visit :
https://brainly.com/question/28524695
#SPJ1