Respuesta :
First:
125.89+25=150.89
Second:
150.89+165.50=316.39
Third:
316.39-(40+15.16)=261.23
Fourth:
261.23-36.13=225.10
Fifth:
225.10-34.20=190.90
Sixth:
190.90-132.50=58.40
I believe that Sophie will have $58.40 left.
125.89+25=150.89
Second:
150.89+165.50=316.39
Third:
316.39-(40+15.16)=261.23
Fourth:
261.23-36.13=225.10
Fifth:
225.10-34.20=190.90
Sixth:
190.90-132.50=58.40
I believe that Sophie will have $58.40 left.
The final balance of Sophie's account after completing all the transactions has been $58.4.
The current balance of the Sophie's account has been the present value of the account that has been corresponds to the amount available with Sophie to spend on various activities.
The amount hat has been left with Sophie after the transactions have been completed has been:
Final Balance = Current balance + Credit - Debit
The current balance of Sophie's account = $125.89
Credit balance = Birthday check + Paycheck
Credit balance = $25 + $165.50
Credit balance = $190.50
Debited balance = ATM debit + Grocery debit + Phone bill + Yoga center fee + car payment
Debit balance = $40 + $15.16 + $36.13 + $34.20 + $132.50
Debit balance = $257.99
Final balance = $125.89 + $190.50 + $257.99
Final balance = $58.4
The final balance of Sophie's account after completing all the transactions has been $58.4.
For more information about the final balance, refer to the link:
https://brainly.com/question/795053