Respuesta :
0.0597
Mole fraction NH3 = moles NH3 / total moles in solution
moles NH3 = mass / molar mass
= 15.0 g / 17.034 g/mol
= 0.88059 moles
moles H2O = 250 g / 18.016 g/mol
= 13.8766 mol
total moles = 0.88059 + 13.8766
= 14.757 mol
fole fraction NH3 = 0.88059 / 14.757
= 0.0597
To overcome this problem, we first assume the volume is purely additive. The density of the mixture can then be calculated by adding up the mass fraction of each component divided by the density of each:
1 / ρ mixture = (x NH3 / ρ NH3) + (x H2O / ρ H2O) ---> 1
Further Explanation
Calculate the mass fraction of NH3:
x NH3 = 15 g / (15 g + 250 g)
x NH3 = 0.0566
Therefore the water mass fraction is:
x H2O = 1 - x NH3 = 1 - 0.0566
x H2O = 0.9434
Assuming that the density of water is 1 g / mL and replaces known values back to equation 1:
1 / 0.974 g / mL = [0.0566 / (ρ NH3)] + [0.9434 / (1 g / mL)]
NH3 = 0.680 g / mL
Given the density of NH3, we can now calculate the volume of NH3:
V NH3 = 15 g / 0.680 g / mL
V NH3 = 22.07 mL
The number of moles of NH3 are: (molar mass of NH3 is 17.03 g / mol)
n NH3 = 15 g / 17.03 g / mol
n NH3 = 0.881 mol
Therefore the NH3 molarity in solution is:
Molarity = 0.881 mol / [(22.07 mL + 250 mL) * (1L / 1000 mL)
M = 3.238 mol / L = 3.24 M
Learn More
Molarity https://brainly.com/question/7548948
Mass Fraction https://brainly.com/question/7548948
Details
Grade: High School
Subject: Chemistry
Keyword: Molarity, Mass, fraction