Dexter Industries purchased packaging equipment on January 8 for $72,000. The equipment was expected to have a useful life of three years, or 18,000 operating hours, and a residual value of $4,500. The equipment was used for 7,600 hours during Year 1, 6,000 hours in Year 2, and 4,400 hours in Year 3.

1. Determine the amount of depreciation expense for the three years ending December 31, by (a) the straight-line method, (b) the units-of-activity method, and (c) the double-declining-balance method. Also determine the total depreciation expense for the three years by each method. (Note: For DECLINING BALANCE ONLY, round the multiplier to five decimal places. Then round the answer for each year to the nearest whole dollar.)

Depreciation Expense

1

Year

Straight-Line Method

Units-of-Activity Method

Double-Declining-Balance Method

2

Year 1

3

Year 2

4

Year 3

5

Total

Respuesta :

Answer:

Instructions are listed below.

Explanation:

Giving the following information:

Dexter Industries purchased packaging equipment on January 8 for $72,000. The equipment was expected to have a useful life of three years, or 18,000 operating hours, and a residual value of $4,500. The equipment was used for 7,600 hours during Year 1, 6,000 hours in Year 2, and 4,400 hours in Year 3.

1) Straight-line:

Annual depreciation= (original cost - salvage value)/estimated life (years)

Annual depreciation= (72,000 - 4,500)/3= $22,500

2) Units of activity:

Annual depreciation= [(original cost - salvage value)/useful life of production in units]*hours of use

Year 1= [(72,000 - 4,500)/18,000]*7600= 28,500

Year 2= 3.75*6,000= 22,500

Year 3= 4,400*3.75= 16,500

3) double declining:

Annual depreciation= 2*[(original cost - residual value)/estimated life (years)]

Year 1= [(72,000-4,500)/3]*2= 45,000

Year 2= (22,500/3)*2= 15,000

Year 3= (7,500/3)*2= 5,000

The total depreciation expense for the three years by each method are same: $67,500

Explanation:

Straight line depreciation is the  method  to recognize the carrying amount of a fixed asset evenly over its useful life

The units of activity method of depreciation is expressed in the total units that are expected to be produced or the asset's total activity during its life.

The double-declining-balance method is the asset value is depreciated at twice the rate it is done in the straight-line method

Dexter Industries purchased packaging equipment on January 8 for $72,000. The equipment was expected to have a useful life of three years, or 18,000 operating hours, and a residual value of $4,500. The equipment was used for 7,600 hours during Year 1, 6,000 hours in Year 2, and 4,400 hours in Year 3.

1. Determine the amount of depreciation expense for the three years ending December 31, by

a) Depreciation by straight line method.

Depreciable cost = Acquisition cost - Salvage value

Depreciable cost = 72,000 - 4,500 = $67,500.

Annual depreciation expense = Depreciable cost/ Useful life.

Annual depreciation expense = 67,500/ 3 = $22,500.

Annual depreciation expense for year two = 45,000/2= $22,500.

Annual depreciation expense for year two=22,500/1= $22,500 .

b)  Depreciation by units of activity method.

Depreciable cost = Acquisition cost - Salvage value

Depreciable cost = 72,000 - 4,500 = $67,500.

Depreciation per unit of activity = depreciable cost/Total useful units

Depreciation per unit of activity = 67,500/18,000 = $3.75 per hour.

Depreciation expense for Year 1 = 76,000 × 3.75 = $28,500.

Depreciation expense for Year 2 = 6000 × 3.75 = $22,500.

Depreciation expense for Year 3 = 4,400 × 3.75 = $16,500.

b)  Depreciation by the double-declining-balance.

Depreciable cost = Acquisition cost - Salvage value.

Depreciable cost = 72,000 - 4,500 = $67,500.

Annual depreciation expense = 67,500/ 3 = $22,500.

Depreciation rate = (annual depreciation /depreciable cost) × 100

Depreciation rate = (22,500 /67,500) × 100 = 33.3%

Since it is double-declining we multiply the rate by 2 33.3% × 2= 66.6%.

Depreciation = Asset carrying value × depreciation rate.

Year 1 depreciation = 72,000 × 66.6%=$48,000.

Year 1 depreciation = 24,000 × 66.6%= $16,000.

Year 1 depreciation = 8,000 - 4,500 = $3,500.

Also determine the total depreciation expense for the three years by each method.

  • The accumulated depreciation using the straight line method [tex]=Year 1+Year 2+Year 3 \\=22,500+22,500+22,500 =$67,500.[/tex]
  • The accumulated depreciation using  units-of-activity method [tex]=Year 1+Year 2+Year 3\\= 28,500+22,500+16,500=$67,500.[/tex]
  • The accumulated depreciation using double-declining-balance.[tex]=Year 1+Year 2+Year 3 \\=48,000+16,000+3,500  =$67,500.[/tex]

Learn more about the financial accounting brainly.com/question/11220357

#LearnWithBrainly