Respuesta :
Answer:
1. Net income = $656,000
2. Balance in finished goods inventories is $1,036,000; and balance in work in progress inventories is $558,800.
Explanation:
1. Prepare an annual income statement for the iLeather product, including supporting calculations, from the information provided.
Note: See the attach excel file for the annual income statement.
In the excel file, the following calculations are use:
Workings:
w.1: Units of ending finished goods = Units of finished goods produced - Units of finished goods sold = 500,000 - 460,000 = 40,000
w.2: Sales revenue = Selling price per unit * Unit of finished goods sold = $40 * 460,000 = $18,400,000
w.3: Overhead cost per unit = Cost per machine hour / Number of iLeather per machine hour = $1,250 / 125 = $10
w.4: Cost of goods manufactured per unit = Material cost per unit + Direct labor cost per unit + Overheads per unit = 15.4 + 0.5 + 10 = $25.90
w.5: Cost of goods sold = Cost of goods manufactured per unit * Units of finished goods sold = $25.90 * 460,000 = $11,914,000
w.6: Salespersons commission = Percentage of commission * Sales revenue = 20% * $18,400,000 = $3,680,000
2. Determine the balances in the finished goods and work in process inventories for the iLeather product on December 31, 20Y3.
Balance in finished goods inventories = Unit of ending finished goods * Cost of goods manufactured per unit = 40,000 * $25.90 = $1,036,000
Balance in work in progress inventories = Units of work in progress * (Material cost + Overhead per unit) = 22,000 * (15.4 + $10) = 22,000 * 25.4 = $558,800
Therefore, balance in finished goods inventories is $1,036,000; and balance in work in progress inventories is $558,800.
1. The preparation of the annual income statement for the iLeather product is as follows:
Technology Accessories Inc.
Income Statement for the iLeather Product
For the Year ended December 31, 20Y3
Sales revenue $18,400,000
Cost of goods sold 11,914,000
Gross profit $6,486,000
Expenses:
Marketing and advertising 750,000
Sales promotion 1,400,000
Sales commission 3,680,000
Total expenses $5,830,000
Net operating income $656,000
2. The balances in the finished goods and work in process inventories on December 31, 20Y3 are as follows:
Finished goods inventory = $1,036,000
Work in process inventory = $558,800
Data and Calculations:
Marketing and advertising materials = $750,000
Product promotion costs = $1,400,000
Total direct materials cost per unit = $15.40
Total direct labor cost per unit = $0.50
Production units = 500,000 units
Units sold = 460,000 units
Finished goods inventory = 40,000 units (500,000 - 460,000)
Machine hours used = 4,000 hours (500,000/125)
Factory overhead costs = $5,000,000 ($1,250 x 4,000).
Work in process inventory costs:
Factory overhead costs = $220,000 (22,000/125 x $1,250).
Direct materials = $338,800 ($15.40 x 22,000)
The total work in process inventory costs = $558,800 ($220,000 + $338,800)
Wholesale price per unit = $40
Sales revenue = $18,400,000 ($40 x 460,000)
Sales commission = 20% of wholesale price or $8 per unit ($40 x 20%)
The total sales commission = $3,680,000 ($8 x 460,000).
Production costs:
Direct materials costs = $7,700,000 ($15.40 x 500,000)
Direct labor costs = $250,000 ($0.50 x 500,000)
Factory overhead costs = $5,000,000
Total production costs = $12,950,000
Cost per unit = $25.90 ($12,950,000/500,000)
Finished goods inventory costs = $1,036,000 ($25.90 x 40,000)
Cost of goods sold = $11,914,000 ($25.90 x 460,000)
Learn more about determining the balances in the finished goods and work in process inventories here: https://brainly.com/question/14775648